Laserová léčba rýmy

Pokyny pro pooperační péči v rámci jednodenní chirurgie

Rýma. Ucpaný nos, neustálé smrkání. Rýma z nachlazení naštěstí do několika dnů přejde. Co ale dělat, trvá-li rýma měsíce či roky?! Nemožnost nadechnout se nosem snižuje výkony sportovců, budí lidi ze spánku nebo způsobuje chrápání. Lze chronickou rýmu vůbec léčit?

Proč vůbec člověk trpí chronickou rýmou a co by měl podniknout?

Hlavním projevem chronické rýmy je nosní obstrukce, někdy doprovázená sekrecí z nosu. Pokud neproudí vzduch dutinou nosní správně a v dostatečné míře, je vhodné nechat se vyšetřit na specializovaném pracovišti vybaveném nejen lasery, ale i endoskopickým instrumentáriem. Po zjištění příčiny rýmy je možné zaměřit se na její odstranění.

Rýma má tedy různé příčiny?

Jistě. Nejčastěji jde o zduření nosní sliznice. Chronickou rýmu v takovém případě jednoduše odstraníme laserem v místním umrtvení. Neméně často se setkáváme s polypy, které do té doby pacienti řešili pouze opakovanými zmírňujícími zákroky. Na naší klinice dokážeme pod kontrolou špičkové endoskopické techniky toto nepříjemné recidivující onemocnění laserem odstranit. Rýma má samozřejmě i jiné projevy.

LLR1 LLR2

Jak se může rýma projevit jinak než ucpaným nosem?

Řešením pro pacienty trpící opakovanými záněty nosních dutin je opět endoskopická laserová operace. Mezi další projevy rýmy patří bolesti hlavy, ztráta čichu, zadní rýma, zatékání sekretu do krku. Obstrukce nosní může vést ke chrápání, poruchám spánku a snížení denní výkonnosti. Velmi často lidem z nosu jednoduše teče.

Průběh zákroku odstraňujícího rýmu:

Zákrok probíhá ambulantně a bezbolestně. Pacient leží a po umrtvení sliznice zavádíme laserové vlákno. Odpařením pojiva pod sliznicí a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání. Jedná se o nekrvavou proceduru. Po operaci má pacient pocit rýmy, nemá obvykle žádné bolesti a zákrok nevyžaduje ucpání nosu tampony. Druhý den se navrací do pracovního procesu. Oproti zastaralým metodám není třeba dutinu nosní následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí. Konečný efekt hodnotíme po několika týdnech a je ve většině případů výborný. K dispozici máme i radiofrekvenci a plazmu, ale laser je v tomto případě nejlepší.

LLR3

A polypy?

Ty odstraňujeme většinou v celkové anestezii s jednodenní hospitalizací. Stonání je obvykle velmi komfortní, laser je k nosní sliznici nesmírně šetrný. Léky proti bolesti nebo antibiotika podáváme jen vzácně.