Plazmové odstranění nosní mandle

Ucpaný nos, celoroční rýma, opakované záněty středního ucha, chrápání, poruchy sluchu. To jsou časté problémy, které našim dětem znepříjemňují život. Ale jít na trhání mandlí se nechce ani dospělému natož pak poslat k takovému výkonu vlastní dítě. Je možné řešit vše jinak než tradičně? Na otázky odpovídá MUDr. Václav Pavelec, Ph.D.

Co způsobuje zvětšená nosní mandle?

Nejčastěji děti chrápou, mají ucpaný nos, přestávky v dýchání, záněty uší, záněty nosních dutin, poruchy sluchu a podobně. Nosní mandlička totiž uzavírá přechod nosu do hltanu a tlačí na ústí trubiček, které provzdušňují středouší.

Kdy nosní mandli odstranit?

Vždy, když způsobuje výš uvedené problémy a pokud je dítě straší 1,5 až 2 let.
Pokud bychom nosní mandličku neodstranili, může dojít k nevratnému poškození sluchu, nebo nesprávnému růstu čelisti a problémům se skusem. Imunitní role nosní mandle je zanedbatelná. Na rozdíl od krčních mandlí.

Jaké jsou tedy možnosti léčby?

V běžných ORL odděleních zákrok probíhá během několikadenní hospitalizace, pobyt rodičů je často nemožný a mandlička se seřezává kyretou. Jinou možností je PLAZMOVÉ odpaření mandle v rámci ambulantní chirurgie.

Jak přesně laserový zákrok probíhá?

Maminka či tatínek ráno přijdou se svým dítětem poté pod kontrolou kamery plazmou (na výslovné přání i laserem) odpaříme mandličku. Rodiče jsou samozřejmě na pokoji se svým synem či dcerou a umožňujeme rodičům přítomnost na operačním sále při usínání a probouzení. Rodiče mají po propuštění osobní mobil na operatéra.

Myslíte si přítomnost rodiče na sále je žádoucí?

Pro dítě samozřejmě. Je klidné, když při usnutí i probouzení může držet maminku za ruku. Já osobně mám čtyřii děti a rozhodně bych chtěl mít pod kontrolou, co se s nimi děje. A zkrátka být při nich v jejich těžkých chvilkách.

Proč PLAZMA?

Protože jsou krvácivé komplikace po plazmové endoskopické adenotomii vzácné, můžeme operovaného propustit několik hodin po operaci domů.