Unikátní léčba chrápání pomocí jazykových implantátů

Plzeň, 23. 10. 2014

Unikátní léčbu chrápání a spánkové nedostatečnosti (apnoe) pomocí speciálních jazykových implantátů mohou podstoupit pacienti, kteří se zúčastní zbrusu nové česko-americké studie. Výzkum naváže na předcházející fázi, jejíž výsledky ukazují, že tento způsob léčby poruch spánku je úspěšný. Metoda je nyní více propracovaná a lékaři už mnohem přesněji vědí, pro jaký typ poruchy dýchání ve spánku je účinnější, vysvětluje specialista ORL MUDr. Václav Pavelec, Ph.D. S americkými lékaři na řešení těchto problémů spolupracuje už řadu let.

Upozorňuje, že za chrápáním se často skrývá syndrom spánkové apnoe neboli dechové spánkové nedostatečnosti. V důsledku nedostatku spánku je pacient často unavený, má bolesti hlavy, vysoký krevní tlak. Vystavuje se tak riziku mozkové mrtvice, infarktu nebo mikrospánku za volantem.

Ve studii jsou ještě volná místa a zájemci o tuto léčbu se do ní mohou přihlásit. Léčba je bezplatná. Aby byla účinná, musí pacienti splňovat určité podmínky. „Jsou to zejména stupeň závažnosti poruchy a index tělesné hmotnosti (BMI). Zájemce tedy pozveme nejdříve na vyšetření, abychom zjistili, zda se pro léčbu implantátem hodí,“ vysvětluje dr. Pavelec.

Unikátní zákrok spočívá v tom, že lékař zavede asi čtyři centimetry dlouhou pružnou tyčinku ze speciálního materiálu do jazyka. Během několika týdnů se implantát částečně vstřebá a změní svůj tvar. Díky tomu roztáhne jazyk dopředu a v důsledku tohoto tahu se uvolní dýchací cesty. Výkon se provádí v místní nebo celkové anestezii. Za hodinu po výkonu může jít pacient domů. Výhodou zákroku je to, že je vždy možný návrat k nějaké standardní metodě léčby.

Voperování implantátů se provádí na klinice LENTE, která má pobočky v Plzni a Praze. Jako výzkumné centrum spánkové léčby disponuje spánkovou laboratoří. Před zařazením do studie tedy podstoupí pacient vyšetření ve spánkové laboratoři, kde se po celou noc zaznamenává přítomnost a závažnost přestávek v dýchání ve spánku (spánková apnoe), mozková elektrická aktivita (EEG), pohyby očí, aktivita svalů na obličeji, a další parametry. Po vyhodnocení výsledků se rozhodne, zda je pro pacienta léčba implantátem vhodná.

MUDr. Pavelec doplnil, že na jeho pracovišti dokážou jako jediní v ČR zjistit přesně ta místa, kde dochází ve spánku ke kolapsu dýchacích cest. Při medikamentózním navození desetiminutového spánku přesně lokalizují pomocí videofibroskopu (DISE-Drug Induced Sleep Endoscopy) místo, kde chrápání či apnoe vzniká, a určí charakter obstrukce. „Jen tak lze vybrat tu nejsprávnější chirurgickou metodu, která se hodí právě na konkrétní příčinu chrápání nebo apnoe,“ dodal dr. Pavelec.

Ředitelka studie pro Evropu a USA Katleen Marshall z německo- americké společnosti MAXIS, která za výzkumný projekt v této fázi zodpovídá, připomněla, že MUDr. Pavelce si společnost vybrala po pečlivém uvážení s ohledem na jeho dosavadní léčbu spánkové apnoe. „Díky jeho výborným výsledkům v léčbě této choroby je zde velká naděje pro pacienty trpícími syndromem spánkové apnoe,“ uvedla.

Kontakt pro přihlášení do studie:

MUDr. Václav Pavelec, Ph.D.
Tel: 604 243 945
E-mail:pavelec@lente.cz

Na vysvětlenou:

Co je spánková apnoe?
Nemoc postihuje v populaci dvě procenta žen a čtyři procenta mužů. Rizikovými faktory jsou zejména obezita a vzrůstající věk.
Obstrukční syndrom spánkové apnoe vzniká, jestliže se během hlubokého spánku svalové napětí jazyka nebo jiné části krku uvolní, a tím dojde k uzávěru dýchacích cest. Taková blokáda dýchacích cest vede k poklesu množství kyslíku v krvi a tedy k tomu, že se člověk musí probudit natolik, aby mohl jazyk opět posunout dopředu a nadechnout se. Pacient si taková probuzení v noci nepamatuje, ale nespí hluboce. Stupeň onemocnění je určen průměrným počtem blokád dýchacích cest za hodinu spánku. Pokud je přestávek méně než 5, pak jde o čisté chrápání, v případě 5až 15 jde o mírný syndrom spánkové apnoe, 15-30 o středně těžký, nad 30 o těžký. Spánková apnoe se léčí podle tíže a potřeb pacienta dýchacím přístrojem, ústním aparátkem, plazmou, chirurgicky, atd. Novinkou je částečně vstřebatelný implantát, který se hodí pro léčbu mírného a středně těžkého stupně.

Klinika Lente

Klinika Lente se věnuje ušní, nosní, krční a spánkové medicíně. Zdejší odborníci se snaží u všech zákroků upřednostňovat co nejšetrnější řešení a co nejrychlejší návrat do pracovního procesu. K unikátním zákrokům bezesporu patří odstranění nosních a především krčních mandlí pomocí plazmy. Pacienti po této operaci mají nesrovnatelně menší bolesti než například po laserových zákrocích. (Plazma neboli koblace je metoda vyvinutá v USA. Na rozdíl od laseru při jejím použití nevznikají vysoké teploty, a proto je pooperační průběh příjemnější. Navíc nehrozí například u nosních mandlí poškození okolní tkáně vysokými teplotami).
Díky využití nejmodernějších technologií lze veškeré zákroky uskutečnit ambulantně nebo v rámci jednodenní chirurgie, kdy doba hospitalizace po zákroku v narkóze nepřesáhne 24 hodin. (Například po plastické úpravě nosní přepážky odchází pacient hodinu po zákroku domů a po týdnu se vrací do práce. V případě standardní léčby stejného problému trvá pobyt ve zdravotnickém zařízení až týden a poté následuje třítýdenní rekonvalescence).

Adresa:

Boettingerova 26, 30101, Plzeň
Werichova 1145/23, Praha 5, 152 00