Ušní lékařství

Ušní lékařství je součástí oboru ORL (otorinolaryngologie).

Zevní ucho

a zvukovod jsou častým místem vzniku infekce a jiných nemocí. Bolestivé stavy spojené se zánětem zvukovodu jsou mnohdy velmi nepříjemné. Endoskopicky lze tyto stavy diagnostikovat a léčit.

Řešíme odstáté boltce (otapostáza), ucpané ucho mazem (cerumen), záněty zvukovodu a bubínku, záněty chrupavky boltce.

Střední ucho

Diagnostukujeme a léčíme akutní záněty středního ucha (bez „píchnutí“) a jejich komplikace (mastoiditis), chronické záněty středouší.

usni

Zabýváme se poruchami sluchu zvláště u dětí a v souvislosti se zhoršenou funkcí Eustachovy trubice. Jde o stavy opakovaných zánětů středního ucha, zhoršeného sluchu, opožděného vývoje řeči. Pokud selhávají konzervativní postupy léčby, včas ustoupíme od opakovaných kontrol a provedeme nápravu operačně.

Při akutním zánětu středního ucha není nutné provést paracentézu („píchnutí ucha“) a tak často ušetříme dítě traumatického zážitku.

Vnitřní ucho

Vnitřní ucho je místem, kde je zvuk převáděn na signály jdoucí do mozku. Vznikají zde poruchy sluchu u dospělých. Z těchto partií se šíří i šelest (tinitus), který lze léčit. Je zde uloženo i rovnovážné ústrojí často odpovědné za závrativé stavy.

Léčíme diagnostikujeme a ve spolupráci léčíme porucha sluchu spojené s věkem (presbyakusis), labyrintitidy, akustické a barotrauma, Meniérovu nemoc, kinetózy.

I ucho může být postiženo nádory.